Беларусью «Газпром» давит на УкраинуБілоруссю «Газпром» тисне на Україну
Транзит российского газа через Украину будет сокращаться за счет увеличения белорусского транзита.Таким образом Москва пытается склонить Киев к подписанию нового газового соглашения на российских условиях.
«Газпром» намерен развивать белорусские газовые сети и наращивать поставки в Европу через Белорусь.
Это элемент давления на Киев, говорят эксперты: именно за счет украинского транзита будет наращиваться белорусский. Таким образом Москва пытается склонить Киев к подписанию нового газового соглашения на российских условиях.
«Газпром» заинтересован в развитии газотранспортной системы Белоруссии и наращивании объемов поставок российского газа в Европу через территорию республики, заявил глава российской газовой монополии Алексей Миллер в ходе совещания с руководством «Белтрансгаза» в четверг. «Если мы говорим о развитии газотранспортной системы Беларуси, мы будем отталкиваться от объемов потребления газа в республике. Мы будем стараться удовлетворить в полном объеме все потребности внутри республики, обеспечить все категории потребителей», подчеркнул Миллер. Что касается увеличения транзита, то «Газпром» будет «отталкиваться от возможных сценариев».
Российская компания владеет 100% «Белтрансгаза»: 50% были приобретены «Газпромом» несколькими пакетами в течение 20072010 годов, еще 50% монополия получила в конце 2011 года. Всего за 100% «Белтрансгаза» «Газпром» заплатил $5 млрд. «Газпром» как стратегический инвестор нацелен на масштабное, всестороннее развитие белорусской газотранспортной системы», отметил Миллер.
Сейчас транзит через белорусскую территорию хоть и незначительно, но сокращается, говорит глава East European Gas Analysis Михаил Корчемкин. По данным германского газотранспортного оператора GASCADE, за первое полугодие 2012 года поставки российского газа по газопроводу Ямал Европа (идет из России в Германию через Белоруссию и Польшу) снизились по сравнению с аналогичным периодом 2011 года на 1 млрд кубометров. Общая мощность газопровода составляет 33 млрд кубов в год.
Совокупная мощность российских газопроводов, идущих в Европу (с учетом пока еще не построенного «Южного потока»), уже превышает минимальные поставки в ЕС 177 млрд кубометров против 158 млрд, говорит Корчемкин.
Последнюю цифру «Газпром»публиковал в своем проспекте облигаций в 2010 году, именно такой минимальный объем поставок запланирован на 20202025 годы. И это еще без учета мощностей украинской ГТС, через которую ежегодно транспортируется 115120 млрд кубов российского газа. Таким образом, наращивание поставок через Белоруссию просто не нужно, отмечает эксперт.
В «Газпром экспорте» отказались комментировать, зачем может понадобиться наращивание белорусского транзита. Но источник, близкий к «Газпрому», считает, что это связано именно с Украиной.
Эксперты единодушны в мнении о том, чтогазовым «шантажом» Кремль пытается загнать Януковича в положение Лукашенко, когда кроме интеграции с Россией Украине деваться будет некуда, тогда Янукович, как и Лукашенко, вынужден будет плясать под дудку Кремля.
Это элемент давления на Киев, считают эксперты. Российско-украинские переговоры по газу продолжаются уже более двух лет: Украина требует пересмотра контрактов, которые называет «кабальными». Последний раунд переговоров состоялся в среду, но до сих пор никаких результатов они не принесли. Ранее Россия неоднократно давала понять, что хочет получить взамен снижения цен. Это либо вступление Украины в Таможенный союз, либо продажа украинской ГТС «Газпрому», так называемый белорусский вариант.
Сокращая транзит через Украину за счет Белоруссии, Москва хочет подтолкнуть Киев к подписанию нового газового соглашения на российских условиях, говорит директор по развитию бизнеса в странах СНГ Argus Media Вячеслав Мищенко.
«Основной доход «Нафтогазу Украины» приносит транзит (в 2012 году «Газпром» выплатил за транзит авансом $2 млрд), поясняет Мищенко. Видимо, пока не введен в действие «Южный поток» (мощность 63 млрд кубометров газа в год), на который должна перейти большая часть украинского транзита, Россия постепенно лишает Украину транзитных доходов, используя Беларусь».Транзит російського газу через Україну буде скорочуватися за рахунок збільшення білоруського транзіта.Такім чином Москва намагається схилити Київ до підписання нової газової угоди на російських умовах.
«Газпром» має намір розвивати білоруські газові мережі і нарощувати поставки в Європу через Білорусь.
Це елемент тиску на Київ, кажуть експерти: саме за рахунок українського транзиту буде нарощуватися білоруський. Таким чином Москва намагається схилити Київ до підписання нової газової угоди на російських умовах.
«Газпром» зацікавлений у розвитку газотранспортної системи Білорусії і нарощуванні обсягів поставок російського газу в Європу через територію республіки, заявив голова російської газової монополії Олексій Міллер в ході наради з керівництвом «Бєлтрансгазу» в четвер. «Якщо ми говоримо про розвиток газотранспортної системи Білорусі, ми будемо відштовхуватися від обсягів споживання газу в республіці. Ми будемо намагатися задовольнити в повному обсязі всі потреби всередині республіки, забезпечити всі категорії споживачів», підкреслив Міллер. Що стосується збільшення транзиту, то «Газпром» буде «відштовхуватись від можливих сценаріїв».
Російська компанія володіє 100% «Бєлтрансгазу»: 50% були придбані «Газпромом» декількома пакетами протягом 20072010 років, ще 50% монополія отримала в кінці 2011 року. Всього за 100% «Белтрансгазу» «Газпром» заплатив $ 5 млрд. «Газпром» як стратегічний інвестор націлений на масштабне, всебічне розвиток білоруської газотранспортної системи «, відзначив Міллер.
Зараз транзит через білоруську територію хоч і незначно, але скорочується, каже голова East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. За даними німецького газотранспортного оператора GASCADE, за перше півріччя 2012 року постачання російського газу по газопроводу Ямал Європа (йде з Росії до Німеччини через Білорусь і Польщу) знизилися в порівнянні з аналогічним періодом 2011 року на 1 млрд кубометрів. Загальна потужність газопроводу складає 33 млрд кубів на рік.
Сукупна потужність російських газопроводів, які йдуть в Європу (з урахуванням поки ще не побудованого «Південного потоку»), вже перевищує мінімальні поставки в ЄС 177 млрд кубометрів проти 158 млрд, говорить Корчемкін.
Останню цифру «Газпром» публікував у своєму проспекті облігацій в 2010 році, саме такий мінімальний обсяг поставок заплановано на 20202025 роки. І це ще без урахування потужностей української ГТС, через яку щорічно транспортується 115120 млрд кубів російського газу. Таким чином, нарощування поставок через Білорусь просто не потрібно, зазначає експерт.
В «Газпром експорті» відмовилися коментувати, навіщо може знадобитися нарощування білоруського транзиту. Але джерело, близьке до «Газпрому», вважає, що це пов’язано саме з Україною.
Експерти одностайні в думці про те, чтогазовим «шантажем» Кремль намагається загнати Януковича в положення Лукашенко, коли окрім інтеграції з Росією Україні діватися буде нікуди, тоді Янукович, як і Лукашенко, змушений буде танцювати під дудку Кремля.
Це елемент тиску на Київ, вважають експерти. Російсько-українські переговори по газу продовжуються вже більше двох років: Україна вимагає перегляду контрактів, які називає «кабальними». Останній раунд переговорів відбувся в середу, але до цих пір ніяких результатів вони не принесли. Раніше Росія неодноразово давала зрозуміти, що хоче одержати натомість зниження цін. Це або вступ України до Митного союзу, або продаж української ГТС «Газпрому», так званий білоруський варіант.
Скорочуючи транзит через Україну за рахунок Білорусії, Москва хоче підштовхнути Київ до підписання нової газової угоди на російських умовах, говорить директор з розвитку бізнесу в країнах СНД Argus Media В’ячеслав Міщенко.
«Основний дохід» Нафтогазу України «приносить транзит (в 2012 році» Газпром «сплатив за транзит авансом $ 2 млрд), пояснює Міщенко. Видимо, поки не введений в дію» Південний потік «(потужність 63 млрд кубометрів газу в рік), на який повинна перейти більша частина українського транзиту, Росія поступово позбавляє Україну транзитних доходів, використовуючи Білорусь «.